| Native Name | Rebab |
| Object Number | AF150A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tunisia |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Parchment | Shell |
| Description | Rebab. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 88.5 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | C-304 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
