Fiddle Bow
AF265B
From: Northern Togo | Sudan
Curatorial Section: African
| Object Number | AF265B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Northern Togo | Sudan |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Reptile Skin | Horsehair |
| Description | Horsehair bow. |
| Height | 2 cm |
| Length | 32.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | C-310 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



