| Object Number | 30-35-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Fula |
| Provenience | Guinea |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin |
| Description | Long, oval. Wood and skin surrounding box; wood stem; 2 long and 2 short strings of twisted hair waxed. Fula name is Krono Naro. Made by Jerda Jallah, a Fula man. The chief at Kindia is Mumuda Mukari. Bought from Rashado Jalo at Freetown. Cf. 30-35-2, 30-35-3, 31-44-2, AF 259, etc. |
| Height | 6.7 cm |
| Length | 47.7 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. L. Buck, 1930 |
| Other Number | C-452 - Seder Number | 18 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
