| Object Number | 93-9-36A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Culture Area | West Africa |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Leather | Bark (uncertain) | Grass (uncertain) |
| Description | Woven into place w/bark/grass that also makes eight legs of piece. Handle made by holes in surplus end of drum-head leather. |
| Height | 73 cm |
| Outside Diameter | 48 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




