| Object Number | 93-9-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Culture Area | West Africa |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Wood | Skin | Fiber |
| Description | Undecorated except for four incised / carved bands of identical design. |
| Height | 95 cm |
| Outside Diameter | 20 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


