Bottle
42-15-13A
From: Nigeria
Curatorial Section: African
| Object Number | 42-15-13A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Skin |
| Description | Of hide. With ornamental horizontal bands in lighter yellow. Four loops on shoulder, through which pass loops of red and black leather with cowrie shell pendants; 5 similar loops on top of cap; red and green leather carrying straps. |
| Height | 25.4 cm |
| Outside Diameter | 14.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Susan B. Pennebaker, 1942 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.