Sculpture
76-27-4B
From: Burkina Faso
Curatorial Section: African
| Object Number | 76-27-4B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Baga |
| Provenience | Burkina Faso |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Iconography | Bird? |
| Description | Stylized form of a bird(?) Round base divided into sections. 2nd being rounded, others sharp edged. Staff is ridged on both sides. Head ridged, with three triangular holes on each side. Added traces of paint. |
| Height | 17.78 cm |
| Length | 92.7 cm |
| Outside Diameter | 15.24 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Christopher D'Amanda, 1976 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.