Sarcophagus Fragment
29-103-760
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-103-760 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | CN IV Tomb ? |
| Locus | CN IV, Tomb ? |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Face |
| Description | Face from lid. Oren: “Coffin. Clay, lid.” "Gritty reddish clay, black core; broken." |
| Height | 23 cm |
| Width | 19 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 26-10-408 (1) - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




