| Object Number | 37-11-1297 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | buckle |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Depth | 0.9 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt, 1937 |
| Other Number | RG 8219 - Field No SF | CG841411-6362 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



