Finger Ring
37-11-1296
From: Iran | Rayy
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 37-11-1296 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | finger ring with square top, no decoration |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 1.9 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt, 1937 |
| Other Number | RG 8361 - Field No SF | CG841211-7082 - Old Museum Number | UNK-NE-1039 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




