Finger Ring
37-11-1295
From: Iran | Rayy
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 37-11-1295 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | finger ring with large rectangular platform with incised lines--not writing |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 2.2 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt, 1937 |
| Other Number | RG 8551 - Field No SF | CG841211-3623 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




