| Object Number | 37-11-1294 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | pendant with open hole in center; decoration on both sides but more ornate on one side |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt, 1937 |
| Other Number | RG 8757 - Field No SF | CG841211-8942 - Old Museum Number | UNK-NE-1042 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



