| Object Number | 15213.6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Period | Silla (uncertain) |
| Date Made | 1st Century BCE - 14th Century? |
| Section | Asian |
| Materials | Stoneware |
| Technique | Glazed |
| Description | Sherd from an earthen water jar. The date of the tomb from which it came is unknown. |
| Height | 24 cm |
| Width | 12 cm |
| Outside Diameter | 21 cm |
| Credit Line | Gift of Eli B. Landis, 1892 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




