| Object Number | 35-7-965 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | ring with the portion that surrounds the finger broken away |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.7 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt 1934 |
| Other Number | RE 2755 - Field No SF | CG841211-1431 - Old Museum Number | UNK-NE-980 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




