Ring Fragment
37-11-1293
From: Iran | Rayy
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 37-11-1293 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | very small ring fragment; hair ring? ring for a child? broken. top is flat/rectangular |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt, 1937 |
| Other Number | RG 7867 - Field No SF | CG841211-0616 - Old Museum Number | UNK-NE-1041 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




