| Object Number | 35-7-962 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Rayy |
| Site Name | Rayy |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Bronze |
| Description | Pendant |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Depth | 1 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | The Boston Museum of Fine Arts / University Museum Expedition to Rayy; Erich F. Schmidt 1934 |
| Other Number | RA 942 - Field No SF | CG841211-5107 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




