Box Lid
AF507B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF507B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Carved wooden, square shaped box with lid; geometric pattern is ornamentally carve on lid of crosshatch containing triangles, parallel zigzag lines and interlacing diamonds;knob protrudes from center of lid; hole directly above this on slanted rim, a second hole is found directly below this on the bottom of the box; two strands of twisted plant fiber are tied through these two holes, ends tied and knotted to form a loop; patterns on sides of box have worn down; bottom of box is plain except for a square carve on the bottom; exterior of box is of a dark brown and interior has a red hue from pigment it once contained. Similiar to 506 |
| Height | 8 cm |
| Length | 15.6 cm |
| Width | 15.6 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 614 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




