Box Lid
AF497B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF497B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Square shaped wooden pigment box with lid; both rim of lid and box are slanted; box is ornamentally decorated withan intertwining zigzag design; knob protrudes from center of lid; six interlacing diamonds are carved around the knob (cross hatch pattern in background); there is a hole in the rim above the knob and a second hole on the back side of box; two pieces of twisted fiber are tied together through the two holes; interior of box has a red hue and pigment is caked onto the sides; exterior is dark brown. Lid: Itoto, Imbolo bordered with Masoko and Bisha Masombo. |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 611 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.