Box Lid
AF490B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF490B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Wooden pigment box with lid; square shape; lid is ornmented with geometric carvings; rim on all four sides are slanted; knob protrudes from center of lid, incised with lines; right above knob is a face carved into the wood, on the forhead of face is a hole (hole is stuffed with plant fiber), a second hole is found below this one on the side of the boxl; exterior base of box is plain; exterior of box is dark brown in color; interior of box has a red hue from the pigment it once contained. |
| Height | 8 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | M-630. 610 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
