Box Lid
AF505B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF505B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Carved, square pigment box with lid; lid is ornamentally carved of geometric patterns; pronounced pattern of Nyinga (smoke) and Mayulu (the tortoise) on the lid; raised smooth knob protrudes from top center of lid; directly above this is a hole found on the rim; there is another hole directly below this on bottom of box-there are three strands of twisted plant fiber through the two hole, ends twisted and wrapped around one another-used to keep the lid and box together; sides of body of box are intricately carved, similiar to lid, yet rather faded; bottom of box is plain except for a square incised on bottom; exterior of box is dark brown in color; interior of box has a red hue from the pigment it once contained. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 15.7 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | N-612 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.