Box Lid
AF489B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF489B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved |
| Description | Wooden pigment box with lid; square shape; lid is ornmented with geometric carvings; rim on all four sides are slanted; knob protrudes from center of lid; directly above know on rim is a hole, a second hole is found below this one on the side of the box; body of box is also decoratively carved; rim is slanted on bottom of box as well; exterior base of box is plain; exterior of box is dark brown in color; interior of box has a red hue from the pigment it once contained. |
| Height | 8 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 615 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




