Box Lid
AF496B
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF496B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Pianga |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Square shaped wooden pigment box with lid; both slanted rim and sides of the body of box are ornamentally incised with a series of zigzag lines and small groupings of triangles; protruding, conical shape knob from center of lid; 7 parallel lines encircle knob, forming four rounded corner triangles, centers are incised with cross hatch pattern (Pattern in corners of lid is of Mosala Baba); directly above knob is a hole, there is a second hole below on the base of box; six strands of twisted fiber attach the lid to box; object is dark brown in color. |
| Height | 11 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 613 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




