Box Lid
AF1966B
From: Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1966B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo | Bambala |
| Provenience | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Wooden, antique, large. Pigment. |
| Height | 16 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Emil Torday, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




