Rice Basket
50-49-1888
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Native Name | Tupao |
| Object Number | 50-49-1888 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apayao |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Palm Leaf (uncertain) |
| Description | "35- Tupao- rice holder, similar shaped baskets come from the island of Romillon" Like -1887, Squatter in shape and lid is missing. Also crushed. Erect checkerwork. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 35 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
