Cotton
97-80-595
From: Northern Arizona | Nitsie Canyon
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-80-595 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pueblo |
| Provenience | Northern Arizona | Nitsie Canyon |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Many cotton bolls with some remaining seeds |
| Length | 11.91 cm |
| Width | 8.89 cm |
| Depth | 0.64 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-80-595 - Old Museum Number | 28435 - ANSP Number | 43 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

