Textile Fragment
33011B
From: Peru | Northwest of the Town | Pachacamac
Curatorial Section: American
| Object Number | 33011B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Northwest of the Town | Pachacamac |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Length | 144.78 cm |
| Width | 17.78 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 3317A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


