Ornament
40-23-8
From: Panama | Veraguas | Sona
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-23-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Panama | Veraguas | Sona |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Gold |
| Description | Animal. Small, naturalistic, hollow. Rests on 4 feet; long tail with upcurving end. Large head and large open mouth with teeth. Much eroded rough gold surface. Parts of three legs missing. |
| Height | 3 cm |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Juan Gratacos, 1940 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.