| Object Number | 93-9-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Culture Area | West Africa |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Burned |
| Description | Carved from single piece of dark wood. Dark markings burned into wings. Passageway bisected by hole running through wings. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


