Adze
49-25-311
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-311 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | G1E 18" in midden 6" E and 28" N of SW corner |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | Greenstone planing adze made from broken splitting adze. Tapered chisel edge. |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 342 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.