| Object Number | 30-13-4A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ovimbundu |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fabric |
| Description | Long round piece of wood split lengthwise and hollowed in the middle for a length of 11cm. to admit charm wrapped in an old piece of rag. |
| Length | 30.5 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. T. W. Woodside, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

