| Object Number | AF3561B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zanzibar |
| Section | African |
| Materials | Horn (animal part) | Leather | Iron |
| Description | Leather belt for powder horn with stamped rosette decoration and metal buckle; the flap of the cylindrical leather bullet-pouch bears similar decoration. |
| Height | 6 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 14399 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


