| Object Number | 8747C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Fang |
| Provenience | Gabon |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Cowbell shape. Slightly carved out circular designs. slits at each side of bell. Rough carved cylindrical wood clappers tied with string. String handle. "Witchcraft bells" Nassau. Good condition. |
| Height | 6 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Gift of Rev. Dr. Robert Hamill Nassau, 1891 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
