Clarinet
51-46-46B
From: Egypt
Curatorial Section: African
| Object Number | 51-46-46B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Materials | Cane (plant) | Fiber |
| Description | Gummarah of Miguez. 4 tubes with rectangular finger holes, one without. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 34 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Museum of Art, 1951 |
| Other Number | 02-47 - Philadelphia Museum of Art Number | L-238-46 - Old Museum Number | A? - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.