Slit Drum
29-59-84A
From: Angola
Curatorial Section: African
| Object Number | 29-59-84A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Angola |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Iconography | Human Face |
| Description | Cylindrical with human face carving. |
| Height | 9 cm |
| Length | 36 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry C. Mercer, 1927 |
| Other Number | 19585 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.