Finger Piano
CG2017-8-8
From: Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | CG2017-8-8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Block of wood with 28 metal keys. Opening at the front with metal rod inserted with 7 metal rings that rattle. |
| Height | 8 cm |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 17.25 cm |
| Other Number | 29-59-96a incorrect - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.