| Object Number | E4154 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Areika |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Like Egyptian Pre-Dynastic, rough. |
| Length | 8 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Amada; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

