Lekanis
L-64-278
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | L-64-278 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Attic |
| Provenience | Mediterranean |
| Manufacture Location | Attica |
| Date Made | 450-350 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Black Glaze |
| Description | Lykinic lekanis. Unglazed: resting surface of foot; area within foot on underside. In center of underside a wheel-painted band and a dot. Otherwise fully glazed. Intact. |
| Height | 6.5 cm |
| Width | 17.1 cm |
| Outside Diameter | 11.7 cm |
| Other Number | 03-1481 - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.