Bone Fragment
69-16-565
From: Alaska | Unalakleet
Curatorial Section: American
| Object Number | 69-16-565 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Alaska | Unalakleet |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Archaeology Area | N4.3, W9.9 - periphery of hearth |
| Locus | IP House |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Composed of many facets. Broken at the bottom of the head. May be a faceless doll's head similar to that described by Giddings from the Norton deposits at Iyatayet. Face roughly rectangular. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Alaska Unalaklett Expedition; Bruce Lutz, 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.