Drum
30-28-1
From: United States of America | Oklahoma
Curatorial Section: American
| Native Name | Pul-awhe'gunuk |
| Object Number | 30-28-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Delaware Culture | Lenape |
| Provenience | United States of America | Oklahoma |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Rawhide |
| Description | Ceremonial drum. |
| Length | 111.44 cm |
| Width | 35.24 cm |
| Depth | 12.86 cm |
| Credit Line | Purchased from War Eagle, 1930 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


