Hand Axe (uncertain)
Grinding Stone (uncertain)
97-564-552.1
From: United States of America | Southwest Colorado
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-552.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Southwest Colorado |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Oblong stone tool with evidence of use at one end and along one edge. Brown stone. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-552 - Old Museum Number | unknown - ANSP Number | unknown - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

