Object
97-564-544
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-544 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Description | Tubular fragment of wood - halved along length with hollow interior. 2 round holes on top. Possible Flute or Pipe fragment |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-544 - Old Museum Number | unknown - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.