Stone
97-564-539
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-539 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Reddish brown oval stone, smooth except for two rough side edges. Seamlike line along one side. Possibly a faint number on side opposite seam. |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-539 - Old Museum Number | unknown - ANSP Number | -2199 uncertain - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.