Stone
97-564-537
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-537 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Rectangular volcanic stone with indentations on all four sides |
| Length | 9.9 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Depth | 4.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-537 - Old Museum Number | unknown - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.