Stone
97-564-524
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-524 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Rectangular stone with indentation in middle. Possibly a Hammerstone. "2438" and second red number written in red on one side. Red arrow on side may |
| Height | 4 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-524 - Old Museum Number | Unknown - ANSP Number | 2438 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.