Elbow Pipe
97-564-523
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-523 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | Large Elbow pipe. Broken in two and repaired; one piece appears to be missing. Pencil mark on one side highlights faded number. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-523 - Old Museum Number | Unknown - ANSP Number | Unknown - Gottschall Number | 3692 uncertain - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.