Elbow Pipe
97-564-522
From: North America
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-564-522 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Steatite |
| Description | Large Elbow pipe. Incised lines circle one opening; Ladder pattern on opposite opening. Surface scratched and abraded. |
| Height | 9 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-564-522 - Old Museum Number | Unknown - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.