Glass Fragment
EP-2010-7-224
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-224 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Glass |
| Description | Clear Base (2014) Corner of base of a vessel. Has rectangular border 1/2 cm from corner. Beveled corners. (2017) |
| Height | 6.2 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

