Cup Fragment
EP-2010-7-222
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-222 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Glass |
| Description | Clear base (2014) Broken edge of handle with edge of base. Molded glass. (2017) |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




