Dish Fragment
Serving Dish
EP-2010-7-173.1
From: United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum
Curatorial Section: Historic
| Object Number | EP-2010-7-173.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Pennsylvania | Philadelphia County | Philadelphia | University of Pennsylvania Museum |
| Section | Historic |
| Materials | Ceramic |
| Description | Gravy boat with plate fragment. Maroon rim and gold leaf decoration on it (2014). Multiple repaired cracks (2017). |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 19 cm |
| Width | 15 cm |
| Credit Line | Penn Museum Building Construction and Expansion Projects |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



