| Object Number | 2017-11-20.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atayal |
| Provenience | Taiwan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Leather | Metal | Paint |
| Description | One of a pair of wooden sandals with a painted floral design on a brown stained wood. There are three leather straps across the toe with a central spade shape which has six metal eyelets. There is an indentation on the bottom. |
| Height | 3 cm |
| Length | 11.9 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. Robert Buckwalter and Martha Hoffer Hess Estate, 2017 |
| Other Number | 51 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




